محل تبلیغات شما
امروزه گردشگری یکی از صنایع رو به رشد در بسیاری از کشورهای جهان ودرکشور عزیزمان ایران است اما مثل سایر صنایع میتواند باعث مسائل و مشکلاتی از جمله (تخریب میراث فرهنگی و از بین رفتن محیط زیست) بشود. چه خوب می شود که مسئولیت و نقش خود را جدی بگیریم و به گردشگری مسئولانه اعتقاد داشته باشیم و موجب دوام و گردشگری پایدار شویم.
گردشگری یا سفر مسئولانه شکل خاصی از سفر نیست و جزو دسته بندی های سفر به حساب نمیاد بلکه نوعی فرهنگ محسوب میشه. در واقع هر نوع جابجایی که توسط انسان ها صورت می گیره به نوعی سفر حساب میشه. از سفر یک روزه به یک نقطه دیگه از شهر گرفته تا سفرهای چند روزه به شهر ها و کشورهای دیگه تا مهاجرت به مناطق مختلف. اما از اونجایی که سفرهای با هدف گردشگری بیشترین تاثیر رو روی منطقه مقصد میذاره، اصطلاح سفر مسئولانه غالبا در این حوزه کاربرد داره و درواقع طبیعت گردی یعنی گردشگری مسئولانه نسبت به حفظ محیط زیست و کاهش تاثیرات منفی بازدید از نواحی بکر طبیعی و توجه به جنبه های فرهنگی منطقه ی مورد بازدید و همچنین کمک به رونق اقتصاد محلی و بومی اون منطقه.
وقتی یه گردشگر (با هر هدفی که داره، ممکنه تفریح باشه یا درمان یا تحقیق و پژوهش و یا.) به نقطه ای دیگه سفر میکنه با توجه به تفاوت های فرهنگی میتونه روی فرهنگ، اقتصاد، طبیعت و. مقصد تاثیر گذار باشه. سفر مسئولانه فرهنگی هست که میگه باید گردشگر سعی کنه که این تاثیر، مثبت باشه نه منفی و گردشگر ضمن استفاده بهینه از امکانات مقصد، بتونه کمکی در جهت ارتقای اون محیط داشته باشه. در واقع گردشگر در مقابل خدماتی که از نقطه مقصد میگیره مسئولیت هایی داره. (چیزی که خیلی تو ایران رعایت نمیشه و نمی بینیم).
برای مثال زمانی که یک گردشگر با هدف طبیعت گردی به یک نقطه سفر می کنه  باید در کنار لذت بردن از طبیعت اون منطقه در حفظ محیط زیست اونجا هم تلاش کنه یعنی نه تنها به محیط زیست اون منطقه آسیب نزنه بلکه اگه متوجه عاملی شد که موجب از بین رفتن محیط زیست اونجا میشه سعی کنه ازش جلوگیری کنه. یا اینکه وقتی به یک سفر تفریحی چند روزه میریم سعی کنیم تعامل زیادی با مردم محلی داشته باشیم و اعتقادات و فرهنگشون رو بشناسیم وبا مردم و فرهنگ اون منطقه ارتباط بگیریم و ضمن احترامی که براشون قائل می شیم از تولیدات اون منطقه خرید کنیم تا باعث رشد اقتصادی و کسب درامد مردم محلی بشیم. اینطوری شرایط برای سفرهای بعدی به اون منطقه هم بهتر میشه و مردم محلی استقبال بهتری از گردشگران بعدی می کنند. همچنین اگر تفاوت های فرهنگی با مردم اون منطقه داریم مواظب رفتارمون با مردم باشیم تا باعث لطمه به فرهنگ بومی اون منطقه نشیم. 
همونطور که گفتم سفر مسئولانه جزو دسته بندی های سفر نیست بلکه یک فرهنگ حساب میشه که متناسب با هر نوع سفر، شکل خاص خودشو داره و شامل تمامی سفرها میشه.ولی در کل برای هر نوع سفر یه سری رفتارها و اقدامات تعریف شده وجود داره که من به مواردی اشاره کردم.

یک سایت و اپلیکیشن جالب :)

تور آشناسازی آژانس‌های مسافرتی ترکیه در ایران

اسامی ۲۴۰ نشریه و سایت علمی نامعتبر اعلام شد

سفر ,منطقه ,اون ,مسئولانه ,گردشگری ,میشه ,اون منطقه ,محیط زیست ,سفر مسئولانه ,های فرهنگی ,هر نوع

مشخصات

برترین جستجو ها

آخرین جستجو ها

rausulymyd تفسیر موضوعی قرآن کریم voysungzberor etduifestlum اینـــــــجا بـــــــــدون من یین یانگ ؛ مرجع دانلود اپلیکشن و بازی اندروید هومیوپاتی و طب سنتی و طب سوزنی و ماساژ درمانی وآرماتراپی وطب های مکمل آستارا نیوز فروش Servo موتور و سرو درایو وبلاگ همسفران قزوین